SON DAKİKA

Egeekspress

Başkan Kocaoğlu’ndan İzmirlilere kart çağrısı!

Bu haber 03 Mayıs 2017 - 3:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Başkan Kocaoğlu’ndan İzmirlilere kart çağrısı!

Ulaşımdaki yeni kart sistemin oturması için pek çok tedbir aldıklarını açıklayan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Önümüzdeki en önemli problem, bazı vatandaşlarımızın ‘nasıl olsa kimse dur demiyor’ diye kartında para olmadan geçmeleridir.

Buradan onlara bir an önce kartlarını doldurmaları için çağrıda bulunuyorum. Bundan böyle eksi bakiye ile yolcu bindirilmeyecek” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı, “Bu krizi vatandaşımıza en az şekilde yansıtarak çözmek bizim görevimiz. İzmirli hemşehrilerimizden, bizim hayatı durdurmamak ve zamanında ulaşımı sağlamak için yaptığımız bu özveriye en kısa zamanda cevap vermelerini ve destek olmalarını talep ediyorum” şeklinde konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Büyükşehir Meclisi’nin Haziran ayı ilk toplantısında, entegre ulaşım sisteminde yaşanan süreçle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ulaşımdaki elektronik ücret toplama sisteminin normal seyrine dönmesi için bir çok tedbir aldıklarının altını çizen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Þu anda önümüzdeki en önemli problem, bazı vatandaşlarımızın ‘nasıl olsa kimse dur demiyor’ deyip eksi bakiye ile yani kartında para olmadan geçmeleridir. Buradan onlara bir an önce kartlarını doldurmaları için çağrıda bulunuyorum. Bundan böyle eksi bakiye ile yolcu bindirilmeyecek” şeklinde konuştu. Başkan Kocaoğlu, “İzmirli hemşehrilerimizden, bizim hayatı durdurmamak ve zamanında ulaşımı sağlamak için yaptığımız özveriye en kısa zamanda cevap vermelerini ve bu krizin en kısa zamanda atlatılması için destek olmalarını talep ediyorum. Bunu da İzmirli hemşehrilerimizin yapacağından eminim” dedi.
Meclis toplantısındaki açıklamasında, süreci en başından itibaren özetleyen Başkan Aziz Kocaoğlu şunları dile getirdi:
“16 yıl önce yapılan bir ihale ile kent ulaşımında kademeli olarak kart uygulamasına geçilmiş ve bugüne kadar o firmayla çalışılmış. Dönem bitip ihaleye çıkıldığında, firmalar dosya alıyor ve ihale başka bir firmada kalıyor. İhale başka bir firmada kalınca, eski firma Kamu İhale Kurumu’na itiraz ediyor. KİK evrakları inceliyor ve ‘İtiraz yeterliliği yoktur’ kararı veriyor. Biz de işi, ihaleyi kazanan firmaya veriyoruz. 31 Mayıs’tan beri istenen evraklar, yapılması gereken işler var. Teknik bilirkişiler ve üniversiteden bilirkişilerle bu konuyu derinlemesine çalıştık, çalışıyoruz. Olayın hukuka intikal eden bölümleri var, bundan sonra intikal edecek bölümleri var ve bu süreç devam edecek. Bir geçiş dönemi gerçekleşti ama İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşu olan ESHOT, bütün işlerini mevzuat çerçevesinde yapmakta ve kayda almaktadır. Ve gerekli idari ve hukuksal girişimlerde de bulunmaktadır. Sonuç olarak yaşanan süreçte, ayın 1’inden itibaren çift sistemle çalışmaya başladık. Uyumsuzluklar söz konusu oldu. Firmaların haberleşmesinde sıkıntılar yaşandı. Biz de vatandaşlarımızın mağdur olmaması için çabaladık. Vatandaşlarımızın kartı okunanlar okundu, okunmayanları da turnikelerden geçirdik. Sayabildiğimizi saydık, eksi bakiye verenler oldu. Geçersiz kartlar oldu. Validatörün içinde okunup da sisteme intikal etmeyenler oldu. Onların ayrıştırılmasına çalışılıyor. Ve toplu ulaşım sisteminde tahsilatta bir azalma yaşandı. Biz de tüm arkadaşlarımızla beraber, 31 Mayıs Pazar gecesinden itibaren ESHOT’ta konuşlandık; problemi çözmek için yoğun çaba harcadık, harcıyoruz. Yeni sistemde her gün biraz daha iyi aşamaya geliyoruz. Buradaki tahsilat kayıpları ki, onların hepsini önümüzdeki günlerde sıfır hata ile tespit etmeye çalışacağız, bir kısmını zaten tespit etmiş durumdayız; hangi firma yahut firmalar sorumlu ise ona yasal yoldan rücu ettireceğiz. Þu anda önümüzdeki en önemli problem, bazı vatandaşlarımızın ‘nasıl olsa kimse dur demiyor’ deyip eksi bakiye ile yani kartında para olmadan geçmesidir. Buradan onlara bir an önce kartlarını doldurmaları çağrısında bulunuyorum.”

İzmirlilere seslendi
Bundan böyle eksi bakiye ile yolcu bindirmeyeceklerinin de altını çizen Başkan Kocaoğlu, “Artık eksi bakiye ile yolcu bindirmeyeceğimizi ve bir an evvel bu kartlarının doldurulması gerektiğini ilk defa buradan tüm kamuoyuna duyurmak istiyorum. Bu krizi en az hatayla, daha doğrusu vatandaşımıza en az yansıtarak çözmek bizim görevimizdir. Biz de bunu yapmaya çalışıyoruz. Bürokrat arkadaşlarımızla birlikte, ben dün akşam hariç 6-7 gündür toplam 9 saat uyuyabildik. Yani günde 1-1.5 saat uyuyabildik. Sürekli krizi çözmek için uğraştık, didindik. Belli bir noktaya da geldik. Her an, her saat iyileşme devam ediyor” diye konuştu.
Çok sıkışılan yerlerde geçici olarak kağıt bilet kullanılabileceğini de sözlerine ekleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bilet basılması için talimat verdik. Tek tek de olsa, gişelerde hatta güvenlikçilerde bile satılması yönünde bir düşüncemiz var. Üç-beş kartlara da yoğun yükleme yapılabilmesi gibi… İzmirli hemşehrilerimizden, bizim hayatı durdurmamak için ve bizim kimseyi işinden etmemek, zamanında ulaşımını sağlamak için yaptığımız bu özveriye en kısa zamanda cevap vererek hepimizin başındaki bu krizin en kısa zamanda atlatılması için destek olmalarını talep ediyorum. Bunu da İzmirli hemşehrilerimizin yapacağından eminim.”

Büyükdağ için son görev
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, Cumartesi gecesi hayatını kaybeden Büyükşehir ve Karabağlar Meclis Üyesi Latif Büyükdağ için saygı duruşunda bulunuldu. Büyükdağ’ın oturduğu yeri ise çiçeklerle donatıldı.

Etiketler :
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER