SON DAKİKA

Egeekspress

DENİZ BAYKAL NE YAPIYOR?

Bu haber 03 Mayıs 2017 - 3:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.
DENİZ BAYKAL NE YAPIYOR?

Mesele dört partinin koalisyon formülü değil. Oyunlar büyük!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir kaç günlük suskunluğu, üzüntü içinde olduğu, bu yüzden ortaya çıkamadığı şeklinde yorumlandı…
Bu tahmin çöktü.
RTE, AKP’nin iktidarda kalabilmesi için kollarını çoktan sıvamış bile…
Çünkü bu partinin iktidarda kalması onun için, ailesi için, yakınları için, yandaşları için çok önemli… Bir muhalif iktidar başlarını ağrıtacak.

Bakın konu dışı bir ayrıntıya dikkat çekeceğim… Bu ayrıntı bir ülke için, bir millet için ne acıdır…
Cumhurbaşkanımızın, muhalif bir iktidar olduğu zaman başının ağrıyacağını yazıyoruz. Herkes yazıyor. İktidarın yasadışı eylemlerinin hesabının sorulacağını ve bu yüzden AKP’yi ille de iktidarda tutma çabalarını dillendiriyoruz… Yani yasadışı işler biliniyor ama, kimse bunlara bir şey yapamıyor! Nasıl iştir bu bir düşünün…

Gelelim konumuza… RTE durmuyormuş… Evet durmaz… Onun Deniz Baykal’ı çağırıp “Sağlam bir koalisyon istiyorum” söylemi hiç inandırıcı değil. Bunu Deniz Baykal’a söylemesi de bir o kadar garip. Erdoğan CHP’de kriz yaratmaya gayret ediyor ki; bunu kısmen başarmış durumda.

Peki Deniz Baykal’ın Roma’da yolsuzluk iddialarının aktörlerinden Egemen Bağış ile seçimlerin hemen öncesinde buluşmalarına ne diyeceğiz?

Deniz Baykal çıkıp yalanlamadı! “Kim uyduruyor bunları?” diyemedi!
RTE bir koalisyon istemiyor! Bazı AKPliler’in dillendirdiği gibi, AKPli bir iktidar istiyor. Bu azınlık hükumeti de olabilir! Ülkeyi erken seçime götürmek tek amaçları…

Erken seçimde ne olur? O şimdiki konumuz değil. Ama tahminimi söyleyeyim, AKP daha güçlü, daha saldırgan bir şekilde yeniden Türkiye’yi ele geçirir!

Burada dikkatinizi vermeniz gereken önemli bir ayrıntı var! Þu anda AKP’nin derdi, ülkeyi düzlüğe çıkarmak, krizleri önlemek filan değil… Tamamen “duygusal” yaklaşıyorlar olaya… Tek arzuları, 17-25 Aralık yolsuzluklarının ortaya yeniden dökülmemesi, yaptıkları yasa dışı işlerin hesabının sorulmaması!

Durum onlar açısından vahim.
Bana öyle geliyor ki; bir muhalif iktidar kurulsa, bazıları yurt dışına kaçacak! Kaçmak zorunda kalacak. Bunları dillendirmek bile insanı üzüyor ama gerçek!

RTE Oturduğu yerden CHP içine çomak soktu. Çok belli etmeseler de parti karıştı. İç meseleler büyüyor, çatlak sesler çıkmaya başladı. Bu Deniz Baykal’ın RTE ile bir ortak planı olabilir mi?
CHP hiç zaman kaybetmeden olağanüstü bir kurultaya gitmeli. Yeni genel başkanını seçmeli. Kemal Kılıçdaroğlu’ndan kurtulmalı… Bu niye gerekli? CHP’yi bir arada tutmak için tabii ki…

Kılıçdaroğlu’nun Partisine hakim olamadığı da ortada. RTE bir milletvekilini çağırıp 2,5 saat görüşme yapıyor. Kemal Bey karşıdan seyrediyor!

Cumhurbaşkanı tarafsız olsa; yutarız… Temayüllere ters ama, meclisin en yaşlı üyesini çağırdı, görüştü der, üzerinde durmayız. Ama RTE aynı zamanda AKP genel başkanı ve aynı zamanda halen başbakandır! Onun Tek adamlık yönetimi devam etmektedir!

Baykal acaba bazı CHPli milletvekillerini bağımsızlığa mı sürükleyecek?
Kendisi CHP’de kalıp, bakanlık sözleriyle bazı CHPlilerin AKP’ye geçmesini mi sağlayacak?
Bunları zaman gösterecek!
Ama Suskun oturduğu sanılan Cumhurbaşkanı yeni hükümet kurulması konusuna müdahildir. Bu kez, CHP’nin tam da içine girerek hem!
Gelelim Abdullah Gül olayına…
O da müdahildir! O da AKP içinde yeni bir oluşum hazırlığında. Bu iyi bir gelişme olabilir. AKP’den istifalar olması muhtemel.
Yani mesele, 4 partinin koalisyon formülünü nasıl bulacağı meselesi değil…
Bizans entrikaları sahnede… Seyredin bakın neler olacak!

Etiketler :
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER