SON DAKİKA

Egeekspress

KURULTAY ŞART!

Bu haber 03 Mayıs 2017 - 3:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.
KURULTAY ŞART!

Metin Feyzioğlu, seçimli kurultayın hemen toplanması gerektiğini sosyal medyadan açıkladı. CHP adına başarısız seçimin bunu gerektirdiğini söyledi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Avukat Metin Feyzioğlu, “Cumhuriyet Halk Partisi Sayın Genel Başkanı ve Parti Meclisi, hiç kuşku duymadığımız ilkeli duruşlarının gereğini yapmalı; seçim sonuçlarının, koalisyon konusunun ve Parti’yi iktidara taşıyacak ilkelerin görüşüleceği, delegenin Parti’nin gidişine yön vereceği seçimli Büyük Kurultayı derhal toplamalıdır.” dedi.
Feyzioğlu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada seçimin ardından CHP özelinde değerlendirme yaptı. “Türkiye’de Recep Tayyip Erdoğan döneminin kapanmasının mutluluğu yaşanmaktadır.” diyen Metin Feyzioğlu’nun açıklaması şöyle:
CHP DIÞINDAKİ MUHALEFET OYUNU ARTIRDI
“İktidar alternatifi olması gereken Cumhuriyet Halk Partisi, AKP’deki büyük düşüşe rağmen oy oranını ve milletvekili sayısını arttıramamış, tam aksine geriletmiştir. Oysa ana muhalefet partisi dışındaki bütün muhalefet partileri, hem oy oranlarını, hem mileltvekili sayılarını arttırmıştır. CHP ise kendi yerel örgütlerinin insan üstü çabasına ve fedakarlıklarına rağmen azaltmıştır.
KILIÇDAROÐLU HİÇ KİMSENİN İNKAR EDEMEYECEÐİ KADAR ÇOK ÇALIÞTI
Genel Başkan Sayın Kılıçdaroğlu’nun hiç kimsenin inkar edemeyeceği kadar çok çalışmış olmasına, dudak uçuklatan maliyetlere ulaşmış reklam kampanyalarına ve uzun yıllardır görülmemiş kapsamdaki basın desteğine rağmen ortaya çıkan bu başarısızlığın sebebi, sadece CHP’nin değil, Türkiye’nin geleceği açısından sorgulanmalıdır. Þöyle ki, Türkiye merkez sağ alternatifinden yoksun kaldığında AKP nasıl radikalleşmiş ise, HDP de, Cumhuriyet Halk Partisi’nin eridiği bir ortamda hem solu temsil etmeye başlayacak, hem de giderek radikalleşecektir.
KOALİSYON ORTAÐI OLABİLECEÐİ İHTİMALİ PARTİ’NİN BAÞARISIZ OLDUÐU GERÇEÐİNİ DEÐİÞTİRMEZ
Cumhuriyet Halk Partisi’nin koalisyon ortağı olabileceğine dair söylemler veya böyle bir ihtimal, Partinin seçimde başarısız olduğu gerçeğini değiştirmez. Genel Başkan önce yüzde 35 hedefi koymuş, sonra bunu yüzde 30’a, ardından yüzde 26’ya çekmiştir. Bu hedeflerin hiçbirinde tek başına iktidar iddiası yoktur. Neticede, yüzde 24.96 ile, gösterilen bütün hedeflerin altıyla yetinilmek zorunda kalınmıştır. Hal böyleyken, koalisyon ortağı olabilme ihtimalini, bazı parti yöneticileri, kendi başarısızlıklarını perdelemek ve bu başarısızlıklarının sebeplerinin sorgulanmasını erteleyerek, parti içi iktidarı korumak için kullanmaktadır.
CHP KOALİSYON ORTAÐI OLABİLİR
Bu açıklamalarımız, Cumhuriyet Halk Partisi’nin hiçbir şartta koalisyona girmesini istemediğimiz anlamına gelmemelidir. Elbette, Cumhuriyet Halk Partisi koalisyon ortağı olabilir. Elbette Türkiye hükümetsiz kalmamalıdır. Açıkça ve doğrudan söylediğimiz şudur: Diğer siyasi partilerle koalisyon görüşmesi yapılacak olsa bile, bunu yapacak parti temsilcileri, geçici koalisyon hevesi içinde olanlar değil, CHP’yi tek başına iktidara taşıyacak, güvenilir, ilkeli, tabanı temsil eden ve en üst organ olan Kurultaydan güvenoyu almış ve yine Genel Kurul tarafından koalisyon şartları konusunda talimatlandırılmış kadrolar olmalıdır. Koalisyon görüşmelerinin sonucu ne olursa olsun, ufukta bir erken seçim görünmektedir. Erken seçime son anda değil, bugünden başlayan bir kadro hareketi içinde ve iktidar hedefi konularak yürünmelidir.”
Odatv’nin bugün görüştüğü Feyzioğlu “Böyle bir toplantıyı ilk kez sizden duyuyorum. Benim düzenlediğim, katıldığım ya da parçası olduğum böyle bir toplantı yok” ifadelerini kullanmıştı.

Etiketler :
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER