SON DAKİKA

Egeekspress

Obama’dan flaş Türkiye açıklaması!

Bu haber 03 Mayıs 2017 - 3:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Obama’dan flaş Türkiye açıklaması!

ABD Başkanı Obama’dan Türkiye’yi yakından ilgilendiren IŞİD açıklaması geldi. Obama Türkiye’de sınır güvenliği arttırılması gerektiğini söyledi.

Almanya’nın Bavyera eyaletinde bulunan Krün şehrindeki Elmau Sarayı’nda düzenlenen G7 Zirvesi sona erdi. Ağırlıklı olarak küresel ısınma, Ukrayna anlaşmazlığı, Rusya’ya yaptırımlar veYunanistan’ın yanısıra, terör örgütü IÞİD’in tüm bir bölgeyi tehdit eden eylemleri ele alındı.
SINIR GÜVENLİÐİ SAÐLANMALI
ABD Başkanı Barack Obama, zirve sonrasında yaptığı açıklamada, Türkiye’yi yakından ilgilendiren
IÞİD terörü konusunda değerlendirmelerde bulundu.
IÞİD’e katılımlar konusunun artmasına dikkat çeken Obama, bunun Türkiye-Suriye sınırında alınacak etkin önlemlerde azaltılabileceğini söyledi.
Özellikle Suriye ve Irak’ta savaşmak üzere Türkiye üzerinden giden militanların engellenmesi gerektiğine vurgu yapan Barack Obama, çok sayıda militanın Türkiye üzerinden Suriye ve oradan da Irak’a geçtiğine dikkat çekti.
İÞBİRLİÐİ YAPILMALI
Sınır güvenliğinin daha iyi bir iş birliği, koordinasyon ve bilgi paylaşımı ile sağlanabileceğini belirten Obama, geçişlerin engellenmesi konusunda Türkiye ile daha yakın işbirliği yapmak istediklerinin altını çizdi. Obama, “Türk makamları da bu problemi biliyorlar, ancak bu alanda ihtiyaçları olan kapasiteyi tam olarak artırmış değiller” diyerek, Türkiye’nin bu konuda gereken duyarlılığı göstermediğini ima etti.
Obama, geçişlerin tamamen önlenmesinin zor olduğunu, ancak sınır güvenliğinin etkin bir şekilde yapılması durumunda IÞİD’e katılımların azalacağını ve örgütün güç kaybı yaşayacağını kaydetti.

Etiketler :
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER