SON DAKİKA

Egeekspress

TÜRK KIZILAYI 4 GÜN BOYUNCA ALİAĞA’DA OLACAK

Bu haber 03 Mayıs 2017 - 3:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.
TÜRK KIZILAYI 4 GÜN BOYUNCA ALİAĞA’DA OLACAK

İzmir’in kan bağışı birincisi Aliağa, Türk Kızılayı’na desteğini aralıksız bir şekilde sürdürüyor.

Yurt genelinde kan ihtiyacının karşılanması için vatandaşlardan kan bağışı bekleyen Türk Kızılay’ı, 15-19 Haziran tarihlerinde, 14.00- 22.00 saatleri arasında Demokrasi Meydanı’nda kuracağı kan bağışı çadırı ile Aliağa’da olacak.
18-65 Yaş arasında, ağırlığı 50 kg üzerinde, önemli bir sağlık sorunu olmayan, kan verme çadırına kan vermek için geldiğinde yapılan muayenede sağlığı uygun olduğu tespit edilen ve hemoglobin ölçümü normal olan herkes kan bağışında bulunabilecek.
Aliağalı vatandaşların gösterdiği özveriden memnun kalan Türk Kızılay’ı, Aliağa’ya olan ilgiyi de her geçen gün arttırıyor. Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, 2014 yılı içerisinde Aliağa’da 3 bin 919 gönüllü bağışçı 5 bin 52 ünite kan bağışında bulundu. İzmir’in ilçeleri arasında nüfus yoğunluğuna göre, bu rakamlara bakıldığında 80 bin 948 kişilik nüfuslu Aliağa, yüzde 6 ile İzmir’in kan bağışında en yüksek oranına sahip ilçesi olduğu bilgisine ulaşıldı.
TÜRK KIZILAYI’NDAN GÜVENLİ KAN TEMİNİ PROGRAMI
Türk Kızılay’ı, 2005 yılında Sağlık Bakanlığı’nın himayesi ve denetiminde, güvenli kan temininde yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmayı hedefleyen ‘Güvenli Kan Temini Programını’ başlattı. Program kapsamında ülke genelinde etkin bir organizasyon ile ülke genelinde yayılarak en güvenli bağışçılardan sağlanan kanı; çağın gerektirdiği laboratuvar işlemlerinden geçirip, bileşenlerine ayırarak uygun ısı koşullarında hastanelere ulaştırılması amaçlanıyor. Türk Kızılayı 2005 yılından bu güne kadar 29 olan kan merkezi ve istasyon sayısını; 16 Bölge Kan Merkezi ve 62 Kan Bağışı Merkezi olmak üzere 78’e yükseldi.

Etiketler :
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER