SON DAKİKA

Egeekspress

URLA’DA 2 BİN YILLIK ROMA LİMANI CANLANDIRILIYOR!

Bu haber 03 Mayıs 2017 - 3:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.
URLA’DA 2 BİN YILLIK ROMA LİMANI CANLANDIRILIYOR!

Ankara Üniversitesi, binlerce yıllık tarihi canlandırmak için düğmeye bastı.

İzmir’in Urla ilçesinde bulunan Roma dönemine ait bir liman, aslına uygun şekilde yeniden inşa ediliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Urla Belediyesi işbirliğiyle hayata geçen proje kapsamında dünyada ilk kez 2 bin yıllık bir liman, aynı yerinde ve aynı donanımlarla yeniden hayat bulacak. Proje hakkında bilgi veren Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (ANKÜSAM) Kurucusu ve Liman Tepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal, “Dünyada başka örneği olmayan bir proje. Tekne ve silahların hazırlanması çalışmalarına başladık. Bir yıl içerisinde detaylı inşaata başlayacağız.” dedi.

ERKEN ROMA DÖNEMİNE AİT

O döneme ait mancınıkların dahi limanda yer alacağını belirten Prof. Dr. Erkanal, şunları söyledi: “Limanda yüklerin depolandığı, kayıtların tutulduğu binalar oluyor. Bunları inşa edeceğiz. Daha geç bir dönemde limanda küçük bir kilise bulunduğunu belirledik ama biz erken Roma dönemine ait bir liman yapacağız. Bunlar, Urla Belediyesi’nin tahsis ettiği arazi üzerine inşa ediliyor. Gemilerin yapımına başladık. Erken Roma dönemine ait en az iki tekne yapacağız. Bittiğinde turistik ziyaretlere açık bir alan olacak. Bu limanı canlı tutmaya çalışacağız. Ziyaretçiler, Roma tekneleriyle Ege’nin mavi sularında seyahat yapma imkânına kavuşacak.”

REKTÖR İBİÞ: TURİZM İÇİN ÖNEMLİ PROJE

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ise projenin Türkiye turizmi açısından önemli olduğunu kaydetti. Roma İmparatorluğu dönemindeki limanda ne varsa hepsini canlandıracaklarını dile getiren Rektör İbiş, “Kültür kavramına karşı Ankara Üniversitesi’nin bakış açısı her zaman büyük değer verir nitelikte olmuştur. Burada, aynı yıllar önce Romalıların yaptığı limanın birebir halini yansıtacağız. Dünyada başka örneği yok. O günlerde kullanılan araç gereçler, tekneler, yükleme araçları birebir, aslına uygun şekilde yapılıyor. Hem üniversitemiz hem de Türkiye turizmi için gurur verici ve çok önemli bir projedir.” diye konuştu. Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar da, “Üniversite ile çalışmak bizim için çok önemli. Kültür ve turizme katkısı olacak her adımı atmaya hazırız.” dedi.

Etiketler :
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER