SON DAKİKA

Egeekspress

ÖYLE BİR AÇIKLAMA YAPTI Kİ, DÜNYA ENDİŞE İÇİNDE

Bu haber 28 Haziran 2017 - 7:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ÖYLE BİR AÇIKLAMA YAPTI Kİ, DÜNYA ENDİŞE İÇİNDE

ABD Başkanı Trump, bütün dünyayı şaşırtan bir açıklama yaparaik Paris İÖklim Anlaşmasına uymayacaklarını söyledi. Açıklama dünyada şok etkisi yarattı.

Trump, anlaşmanın “ABD’nin dezavantajına olduğunu, diğer ülkelere ABD’ye karşı ekonomik avantaj sağladığını” savundu.

ABD’nin yeni “daha adil bir anlaşma arayışında olacağını” ifade eden ABD lideri, “Bugünden itibaren anlaşmaya uymaya son veriyoruz” dedi.

Anlaşma, fosil yakıtlarının kullanımının kısıtlanması ve sera gazı emisyonlarının azaltılmasıyla, küresel sıcaklık artışının 1,5 ila 2 derecede kalması için ülkelerin çaba göstermesini öngörüyor.

Trump’ın bu kararıyla ABD, anlaşmaya taraf olmayan Suriye ve Nikaragua’nın ardından üçüncü ülke olarak tarihe geçti.

ABD’nin Paris İklim Anlaşması’ndan çekilmesinin yaratacağı 5 etki

KÖMÜR MADENLERİ AÇACAK

Trump, seçim kampanyası süresince ABD başkanı olduktan sonra 100 gün içinde ülkenin kömür endüstrisini geliştirmek adına anlaşmadan çekileceği vaadinde bulunmuştu.

Beyaz Saray’da açıklama yapan Trump, anlaşmadan çekilmesinin ülkenin petrol ve kömür endüstrisine yardımcı olacağını savunuyor.

Anlaşma için “hiç adil değil” diyen Trump, yeni kömür madenleri açılacağını, Batı Virginia ve Pensilvanya’da planlamaya başladıklarını söyledi.

Paris İklim Anlaşması’yla çok sayıda ABDlinin işlerini kaybedeceğini belirten Trump “Bizim ihtiyacımız olan bu değil. Kömür madencilerini çok seviyorum” dedi.

Muhalifler, bu kararla beraber ABD’nin müttefikleriyle arasının açılacağı görüşünde.

PİTTSBURGH’DAN TRUMP’A YANIT

Trump konuşmasında “Ben Pittsburgh vatandaşlarını temsil etmek için seçildim, Paris değil” dedi.

Bunun üzerine Pittsburgh Belediye Başkanı Bill Peduto, Twitter hesabından Trump’a tepki gösterip “Pittsburgh Belediye Başkanı olarak, halkımız, ekonomimiz ve geleceğimiz için Paris Anlaşması’nın yönetmeliklerine uyacağımın teminatını veririm” mesajı paylaştı.

Etiketler :
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER