SON DAKİKA

Egeekspress

BU NASIL DOSTLUK?

Bu haber 03 Ekim 2017 - 8:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.
BU NASIL DOSTLUK?

Yunanistan’ın hiçbir gerekçe göstermeden Türk gemilerine kestiği cezalar üzerine Ulaştırma Bakanlığı Bodrum’dan Yunan adalarına sefer yapan ticari gemilerin limanları terk etmesine izin vermiyor.

Yunanistan Türk denizciliğinin itibarını düşürmek için teknelerimize ceza üstüne ceza kesiyor. Beyaz bayraklı gemilerimizi gri bayrak seviyesine düşüren Yunan makamlar 50 bin euroluk tekneye 25 bin euro ceza keserken gemi kaptanlarını da ‘sefere uygunsuzluk’ sebebiyle hapse atıyor. Türkiye biraz daha ceza yerse üçüncü dünya ülkelerinin gemileriyle aynı sınıfta olan siyah bayrağa düşecek.

100 BİN EURO CEZA KESİLDİ

En son 27 Eylül tarihinde Yunanistan’ın Astepelya Adası’na turist taşıyan Türk bayraklı ahşap yata 100 bin euro ceza kesildi. Gemi kaptanı ise tutuklandı. Kaptan uzun uğraşlar sonucu serbest bırakılıp İstanköy’e (Kos Adası) getirildi.

Durum iki taraf için de sıkıntılı. Kos Adası yufkasını bile Türkiye’den alıyor. Türk turistler Yunan adaları ile ilişkilerini keserse ada sakinlerinin ne yapacağı meçhul…

12 EKİM’DE FERİBOTLAR DA İPTAL

 

12 Ekim’de Bodrum’dan Yunan adalarına giden feribotlar da iptal olacak. 11 Ekim’de Türk ve Yunan tarafların bir araya gelerek sorunu çözmek için girişimde bulunması bekleniyor.

KOCADON: YUNANLARIN BİZE DAHA ÇOK İHTİYACI VAR

Tekneler ise rotalarını Gökova körfezine çevirdi. Bodrum’da bir araya geldiğimiz Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “Atina’da şirket kuran arkadaşlarımız tekne ile Yunanistan’a geçemiyor. Hollandalılar mavi yolculuğa çıkıyor. Almanlar mavi yolculuğa çıkıyor. Bunların gelmemesi bizi olumsuz etkiler” diyor.

Günümüzde savaşların ekonomi yoluyla yapıldığının altını çizen Kocadon Türkiye’nin yabancı ülkeler ile ilişkisinin gerilmesinin böyle sonuçları olduğunu anlatıyor.

Kos doğumlu olan Kocadon, “Yunan adalarının bize çok ihtiyacı var. Oradaki hastanelere bile çarşafı buradan ben gönderiyorum. Sağlık durumları sıkıntılı. Doktor yok. Öyle söylendiği kadar da ucuz değiller” diye konuştu.

reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER