SON DAKİKA

Egeekspress

TÜRKİYE BUNU DA GÖRDÜ…

Bu haber 03 Ekim 2017 - 7:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.
TÜRKİYE BUNU DA GÖRDÜ…

Hükümet, vergileri artırdığı yeni torba tasarıya eklediği bir madde ile vatandaşa ayıplı mal satan ve habersiz faizleri yükseltenlerin cezalarında indirime gidiyor.

 

Hükümet, TORBALARIN  içinde inanılmaz maddeler geçiyor. Son örnek, vatandaşları da, siyasileri de, dünyayı da  hayrete düşürecek cinsten.

İktidar, vatandaşa ceza yağdırdığı torba tasarıya, hakkını arayan tüketicileri cezalandıran bir madde koydu. Torba tasarıdaki tüketiciyle ilgili maddelerin yasalaşması halinde vatandaşa ayıplı mal satan, konutunu zamanında teslim etmeyen, eksik teslim eden, piyasaya sürdüğü ve halk sağlığını tehdit eden ürünleri toplatmayan, kredi faizlerini tüketiciden habersiz yükselten firma ve bankaların ödemesi gereken cezalar büyük ölçüde düşecek. Firmalar ve bankalar aldattıkları tüketiciler için daha düşük cezalar ödeyip kurtulacaklar.

DEFTER DENETİMİ BİLE ZOR

Hükümet 2013 yılında çıkardığı Tüketici Kanunu’nda firma ve bankalara getirdiği cezaları torba tasarıyla geri düşürüyor. Firma ve bankaların baskısı sonucu yapılmasına karar verilen indirimler torba tasarının 121’inci maddesine yazıldı. Bu madde ve alt fıkralarıyla tüketiciyi aldatan, sözleşme düzenlemeyen, sözleşme şartlarına uymayan firmaların yanı sıra denetimlerde defter ve belgelerini kamu otoritelerine göstermeyenlerin cezalarında da indirime gidiliyor.

Yasanın bu şekilde Meclis’ten geçmesi halinde caydırıcı olması için belirli bir seviyenin üzerinde tutulan tüketicileri aldatmaya yönelik cezalar, caydırıcı olmaktan çıkarılmış olacak. Tasarıda değişikliğin gerekçesi, “güncel ekonomik şartlar” ve bu şartlara uyum olarak açıklandı. Cezalardaki indirimler özellikle büyük firmalarla milyonlarca tüketiciye kredi veren, kredi kartı dağıtan, tasarruf toplayan bankaların elini rahatlatacak.

 

 

İktidarın ceza indirimi yaptığı bazı maddeler şöyle:

 

Konut aldınız. Ama konutunuz geç teslim edildi veya size eksikli verildi. Müteahhidin ödeyeceği 100 milyon TL ciza 20 milyona iniyor!

 

Satışa sunulan ama kalitesi bakımından toplatılması gereken ürünlerin toplatılmaması halinde sorumlulara uygulanacak cezalar düşüyor.

 

Sözleşmede yazılı madrdelere uymayıp aykırı senetler yapmak sözleşme şartlarını tüketiciye haber vermeden değiştirmek suçunun cezaları da düşürüldü.

 

Tüketicilere birleşik faiz uygulaması yeni yasayla yasaklanmıştı. Ayrıca bankaların tüketiciye haber vermeden kredi faizi artırımına gitmesi yasak. İşte torba yasa bu yasakları ihlal eden bankaların cezalarını düşürdü. Tüketiciyi zarara uğratan az bir ceza ile kurtulacak.

 

Tüketici yazılı olarak telep etmediği sürece bankalar kredi müşterilerini sigorta yapmaya zorlayamıyor. Ancak uygulamada sigortasız kredi verilmiyor. İleride açılacak davalarda artık bankalar az ceza ödeyecek.

 

reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER