SON DAKİKA

Egeekspress

180 DERECE SİYASET!

Bu haber 06 Ekim 2017 - 9:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.
180 DERECE SİYASET!

Birkaç gündür, bölgenin siyasi merkezinin Urla olduğunu yazıp duruyorum ya…  Şimdi buna bir ek yapmam gerekiyor…  Bekledim ki; liboş basın araştırsın, siyasi analizler yapsın… Ama yapmadılar! Yapamazlar da… Neden? Çünkü birilerinin talimatıyla şekilleniyor sayfaları…

Şimdi hafta başına dönelim…

Partisini kurma hazırlıklarında olan Meral Akşener, gitti Aziz Bey’i makamında ziyaret etti… Bu ziyarete Aziz Bey, eşini de getirmişti ki; bu Meral Akşener’i ne kadar önemsediğini gösteriyordu…

Bu buluşmanın öncesinde İTOKENT’TE YAPILAN BİR TOPLANTI VAR!

Bu toplantı, Meral Hanım’ın Ege Bölge Teşkilatını oluşturma toplantısıydı. Ya da öyle  bir imaj yaratıldı. Peki neden İTOKENT?

Şimdi bu İTOKENT’İ  bir anlatalım size…

Burası Aziz Kocaoğlu’nun evine 500 metre, Alaattin Yüksel’in evine 300 metre, Ekrem Demirtaş’ın evine 200 metre,  eski Yazar Bakan Aziz Bey’in A takım elemanı  Yılmaz Karakoyunlu’nun evine 800 metre…  Zenginler kulübü…  Her tarafı da kaçak!

Bu toplantıya katılanlar açıklanmadı…  Kimse de sormadı zaten…  Bu arada yeni partinin Kurucular Kurulu üyesi eski Bakan Suat Çağlayan’ın da Urla’da oturduğunu söylemeliyiz…  Suat Bey de Aziz Bey’in A takımında…

Bu arada Suat Çağlayan’ın, Aziz Kocaoğlu, Alaattin Yüksel,  Belediye Hastanesi’nin eski Başhekimi Hülya Güven ile her hafta toplandığını da söyleyeyim. Kısa aralıklarla yapılan bu toplantılar, elbette arkadaş buluşması!!! Suat Bey, yeni partinin kurucularından oldu diye CHPli arkadaşlarından ayrılacak değil.

Gelelim İTOKENT toplantısına…

Bu toplantının basına neden yansımadığını siz düşünün… Ama Genç Parti örneğini size vermek isterim… Hafızalarımızı yoklayalım. Genç Parti 2002 yılında Türkiye genelinde  yüzde 7.2 oy almıştı. Partinin İzmir oyları ise, yüzde 19 civarındaydı…

Bunun anlamı şu; İzmir hep bir arayış içinde… Bir alternatif arayışı…

Ha;  bu saydığımız isimlerle Meral Akşener ne kadar alternatif olur? O da Meral Akşener’in sorunu…

Eskilerle yeni parti kurmak, ne kadar yenidir  ben bilemem tabii… Belki yeni bir anlayış doğuyor!

Bir başka bakış açısı sunayım size…

Bana sorarsanız, Aziz Bey ve ekibi ikili oynuyor. Bir taraftan Meral Akşener ile CHP Genel Merkezine karşı elini güçlendiriyor, mesajlar veriyor… Diğer taraftan Meral Akşener’e mavi boncuk sunuyor!

Bu bir pazarlık… Konuyu açalım… Bu pazarlığın birkaç yönü var…

  • Aziz Bey CHP’den aday gösterilirse, Meral Akşener ile özellikle 9 ilçe üzerinde bir anlaşma yapabilir.
  • Eğer CHP’den aday gösterilmezse, Meral Akşener’in partisinden aday olacağını ve CHP’nin karşısına çıkacağını vurguluyor olabilir.
  • CHP’den aday olmazsa, yeni partiden de aday olmazsa Milletvekili seçimlerinde rol alacağı kesindir.

 

Şimdi gelelim CHP’nin yerel seçimlerde kalesi İzmir’de ne yapacağına! Bu bir muamma…

Bana sorarsanız, Kemal Kılıçdaroğlu Aziz Kocaoğlu’nun restini görecek.  İki seçimde Aziz Bey ve ekibi tarafından kandırılan Kılıçdaroğlu’nun bu kez toplumu ve parti tabanının isteğini göz önünde tutacağını düşünüyorum.

Bence İzmir Büyükşehir Belediyesi için üç kuvvetli aday var!

İzmir Milletvekili Atilla Sertel,  Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer…

 

Atilla Sertel, örgütçüdür. İzmir’i ve ilçelerini sokaklarına kadar bilir. Gazetecilik geçmişi ona avantajlar sağlıyor. Tanınmış bir yüzdür ve milletvekilliği döneminde, halkla bütünleşmiş tavrını hiç bozmamıştır. Mütevazı kişiliği, herkesin sorunlarına eğilme alışkanlığı onun artı puanlarını artırıyor.

 

Gelelim Hasan Karabağ’a… Öncelikle İlçe belediye başkanları arasında Aziz Kocaoğlu ve ekibine karşı İl kongresinde de, öncesinde de, sonrasında da dik bir duruş sergileyen tek  belediye başkanıdır.  Çizgisi net, söylemleri net, yaptığı dediklerinden ibaret bir adam… Medya şişirmelerine taviz vermeyen, örgüte bağlı, katılım sağlayan, genel merkez politikalarına canla başla katılan, mücadeleci bir kişilik. Örgütte sevilen birisi olduğunu söylemeliyiz.

 

Tunç Soyer’e gelince… Genel Başkan ile yakınlığı biliniyor. Yavaş şehir kavramı ile ilk dönemde büyük bir sükse yapan Soyer’in geçen dönem Büyükşehir Belediyesi için aday adayı olduğunu biliyoruz. Dezavantajı, örgütçülük yanının zayıf olması.

 

Gerçekçi bir bakış açısıyla durumu irdelersek, Aziz Bey ve ekibinin CHP saflarında artık yeri olmadığı görülüyor. Bunun kendisi de farkında olmalı ki, PAZARLIK GÜCÜNÜ ARTIRMAK İÇİN MERAL HANIM’IN KURACAĞI PARTİYİ KOZ OLARAK KULLANIYOR!

Selçuk’ta metro açılışına tek başına giderek, AKPlilerin onu konuşturmaması konusunda mikrofonu bırakıp gitmesi  bir şovdu mesela… Mağduru oynayıp CHP tabanı ile yakınlaşma çabasıydı bu ama, AKP ile sıkı fıkı ilişkileri zaten biliniyordu.

 

Şimdi bu yazıya bir sonuç istiyorsunuz değil mi?

Hemen yazayım.

Aziz Bey, Meral Akşener’i  ve yeni kurulacak partisini nasıl olduysa bağlamış, kendi siyasi çıkarları için kullanıyor. Siyasette normaldir…  Meral Akşener hata yaptığını sonunda anlayacaktır…

Sonuç mu? İlçe belediye başkan adaylarını doğru isimlerden seçen, Büyükşehir’e de aynı titizlikte yaklaşan parti seçimi alır. Yani büyükşehir adayları kadar ilçe adayları da çok önemli.

reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER