SON DAKİKA

Egeekspress

TARİHSEL GERÇEKLER!

Bu haber 10 Ekim 2017 - 8:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.
TARİHSEL GERÇEKLER!

 

Basından takip ettik…

Neredeyse hepsi, bu görüşmenin tarihi  bir görüşme olduğunu yazdı. Türkiye adına mükemmel geçen bir toplantının ardından yaşananlara bakın ki; görünen AKP ABD’yi yeni keşfediyor!

Oysa ABD’nin genleri Türkiye’nin yarısı tarafından çoktan çözülmüştü…

Şimdi gelin sizi eskilere götüreyim.

Tarih 18 Temmuz 1968!

İstanbul’un Dolmabahçe Rıhtımı’nda dünya tarihinin en önemli Amerikan karşıtı eylemleri gerçekleşiyor!  6. Filo, Dolmabahçe rıhtımına demirlemiş, Amerikan askerleri  havalı havalı karaya çıkıyorlar…  Lokantalara, barlara koşturuyorlardı.

Ama o da ne?  Askerleri birileri tutup tutup, denize sallıyor!  Bir taraftan eylemciler “Go Home” diye bağırıyorlar!

 

Bu Türkiye tarihine hatta dünya tarihine damga vuracak ve 68 kuşağını ünlendirecek bir eylemdi.  Ankara’ya, İzmir’e, Trabzon’a ve neredeyse Türkiye’nin her tarafına çığ gibi yayılmıştı.  Eylemlerin devamı, 16 Şubat’ta Emperyalizme karşı yapılacak büyük bir yürüyüştü. 76 gençlik örgütü bu yürüyüşe katılma kararı almıştı. Resmi makamlardan gerekli izinler de alınmıştı.

  1. Filo’nun İstanbul’a gelişini protesto yürüyüşüne iki gün kala, yani 14 Şubat 1968 tarihinde ilginç bir gelişme olacaktı. Komünizm ile Mücadele Derneği ile Sağ kesimin denetiminde olan Türk Talebe Birliği, “Bayrağa Saygı” mitingi düzenlemişti.

 

Gelelim 16 Şubat’a…

Taksim’e yürüyecek olan Emperyalizm karşıtı gençler, Beyazıt’ta toplanıyorlardı.  Bunlar sağ kesimin radikalleri için “komünist” tiler ve gereken dersi almaları şarttı…  Emperyalist karşıtlarını Taksim’de beklemeye koyuldular. Ellerinde taşlar, sopalar vardı.  Protestocular Taksim’e girdiler… Radikal sağcılar, polis barikatını aşarak saldırdılar. İki genç bıçaklanarak öldürüldü.  İsimleri Ali Turgut Aytaç ve Duran Erdoğan idi.

Amerikan 6. Filo Protestosu’nda gençliğin devrimci önderlerinden, Deniz Gezmiş, Mahir, Çayan İbrahim Kaypakkaya gibi isimler de vardı. Emperyalizm karşıtı göstericilere saldırınlar arasında ise  İsmail Kahraman, vardı İsmail Kahraman şimdi  Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı…

Daha yakın tarihe bakalım şimdi…

ABD 2002 de 2, Körfez savaşına hazırlanıyor iken DSP ile Ecevit iktidardaydı.  ABD Türkiye üzerinden Irak’a girmek istiyordu.  Ecevit ise buna yanaşmıyor, bu girişimin yanlış olduğunu söylüyordu.  DSP ikiye bölünmüştü.  Sonunda Ecevit hastaneye yattı ve bir raporla bertaraf edilmeye çalışıldı.  Sonrasında MHP Lideri erken seçim istedi ve AKP iktidar oldu.

Şimdi toparlayalım;

AKP, BOB Eş Başkanlığı, Libya, Suriye politikalarında hep ABD’nin yanında oldu.  ABD’de yaşayan FETÖ Lideri  Fethullah Gülen’in ekibi, devlet kademelerinin en ücra köşelerine kadar yerleşti.  Nihayetinde 15 Temmuz’a gelindi. Yeterince palazlandıklarını düşündüler ve Türkiye’yi ele geçirmeye kalkıştılar.

ABD , terör örgütlerine ağır silahlar vermeyi tüm itirazlarımıza rağmen sürdürdü.  Bu silahların bize karşı kullanılacağını bile bile…  Hala daha terörü desteklemeye devam ediyorlar.

Türk vatandaşları artık ABD vizesi bile alamıyor.

Peki, Ne değişti? 1968 yılında Amerikan askerlerini denize döken emperyalizm karşıtı gençlere saldıran zihniyet şimdi ABD’nin hedefinde.

Bir anlamda ABD’yi yeni keşfediyorlar.

Mesele; bundan sonra olacaklar!

Mesela; 1968’in Milli Türk Talebe Birliği Başkanı olan ve Kanlı Pazar olarak tarihe geçen o günde eylemlere katılan şimdi ise Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olan İsmail Kahraman’ın söyleyeceği bir kaç söz olmalıdır.

Aldatıldıklarını bunca sene sonra anlamış olabilirler mi?

ABD’ye karşı dik ve net bir duruş sergileyebilirler mi?

Hep birlikte göreceğiz!

Ama biz biliyoruz ki; Emperyalist ülkelerle dostluk, kedi ile çuvala girmektir!

 

 

 

Etiketler :
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER