SON DAKİKA

Egeekspress

DÜNYA TEHLİKEYİ UCUZ ATLATTI.

Bu haber 11 Ekim 2017 - 8:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.
DÜNYA TEHLİKEYİ UCUZ ATLATTI.

MUSTAFA AKDEMİR

 

‘2012 TC4 ‘isimli asteroid yarın gezegenimizin 27 bin mil (43.45 bin kilometre) yakınından geçecek.  Bu uzaklık sizi yanıltmasın.  Uzayın büyüklüğü göz önünde tutulursa, dünyamızın oldukça büyük bir tehlike atlattığını düşünmemiz gerekiyor.

Astreoitin bu yaklaşması sırasında o veya bu nedenle bir kaç kilometre sapma yapması dünyamıza hedeflenmesine neden olabilirdi. Bir ev büyüklüğündeki asteroid’in dünyamıza çarhpması ise büyük bir felaket olurdu. Milyonlarca atom bombası etkisi yapabilecek bir enerjinin açığa çıkacağı ve büyük bir bölgede yaşamın son bulacağı gerçeğini de düşünürsek, gezegenimizin büyük bir tehlike atlattığını söyleyebiliriz.

Dünyamız, her gezegen gibi, asteroidlerin tehditi altında. Unutmayalım ki, böyle büyük çarpışmalar olduğuna dair gezegenimizde deliller var. Dinazorların ve onlarla birlikte bir çok canlı türlerinin bir astreoid çarpması sonucu yok olduğunu hepimiz biliyoruz.

İşin korkunç tarafı ise, dünya teknolojisinin böyle bir çarpışmayı önlemek için yetersiz kaldığı. Bilim insanları dünyaya astreoid çarpma olasılığı karşısında neler yapabileceklerini araştırıp, çareler düşünedursun, uzayda sayısı bilinmeyen dev astreoidler serseri mayın gibi dolaşıyorlar.

reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER