SON DAKİKA

Egeekspress

BU, BU NASIL BİR DEMOKRASİ?

Bu haber 20 Ekim 2017 - 9:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.
BU, BU NASIL BİR DEMOKRASİ?

İkide bir; “Ülkede demokrasi var” veya “Yok” dediğimize göre, hepimizin bir demokrasi anlayışı, demokrasi konusunda bir bilgimiz olmalı değil mi?

Aslına bakarsanız, demokrasinin tanımı, herkese, her topluma göre değişebilir. Örneğin dünyanın en katı  yönetimine sahip olan bir ülkenin yöneticileri “en iyi demokrasi”nin kendilerinde olduğunu iddia edebilirler. Liberaller, sosyalistler, komünistler, faşistler ve hatta anarşistler en iyi demokrasinin kendi fikirlerinde saklı olduğunu iddia edegelmişlerdir zaten!

Bu yüzden demokrasinin tek tanımı yoktur. Genellikle devlet yönetim biçimi olarak algılanan bu kavram aslında toplulukların bulunduğu her ortamda önemli ve değerlidir.

Demokrasinin tarihini incelemek aslında çok önemli ama; hikaye uzun…

Burada önemli olan bizim demokrasiden ne anladığımız? Dünyada yaygın şekliyle demokrasi, tüm vatandaşların eşit haklara sahip olduğu, yönetime kısmen katıldığı, bir yönetim şeklidir.

Eşitlik, hak arama özgürlüğü, adalet, ticaret özgürlüğü, seyahat özgürlüğü gibi kavramları demokrasi kavramının içinde elbette bulmalıyız, bulabilmeliyiz.

Genellikle temsili demokrasi ile yönetilen uygar ülkelerde bu kavramın ve alt maddelerinin hayli geliştiği görülmekte.

Bizim bu sayımızdaki konumuz ise  AKP Demokrasisi…

Öyle görülüyor ki;  AKP iktidarı değişik bir demokrasi anlayışı ile  varlığını sürdürüyor!  Bu demokrasiye ne ad verilebilir? Henüz adı koyulmamış bir demokrasi şekli, dünyanın hayretli bakışları arasında geliştirilmeye çalışılıyor!

Bu günlerde, AKPli Cumhurbaşkanı’nın halkın oyları ile makamlara oturmuş kendi partisinin rozetini taşıyan bazı belediye başkanlarını görevinden alma girişimlerine şahit oluyoruz.

Halkın oyları ile seçilmiş bir belediye başkanının, bir kişinin isteği veya sözüyle istifa edip, pılısını pırtısını toplayıp koltuğundan kalktığını görüyoruz ki; bunun herhangi bir demokrasi tanımı ile bağdaşmadığını söyleyebiliriz.

Halkın oyları ile seçilmiş bir belediye başkanının rozetini taşıdığı partiden istifası istenebilir.  Partinin ilkelerine uygunsuz hareketleri, icraatları vardır, parti disiplinine uymadığı söylenebilir! Parti yönetiminin bir yere kadar böyle bir hakkı olduğu düşünülebilir.

Burada iki noktaya dikkat çekmek istiyorum:

Birincisi: Görevi bırakması istenen belediye başkanlarının hemen pılısını pırtısını toplayıp istifayı basması ve makamını bırakıp gitmesi son derece  ilginç, ilginç olduğu kadar düşündürücüdür.

İkinci nokta; AKP yönetiminin başındakinin direkt olarak belediye başkanlarından “bırakıp gitmesini” istemesi… Dikkat ediniz, “Partiden istifa et” denmiyor! “Görevi bırak git” deniyor!

Oysa bir belediye başkanını görevden almanın usulü demokrasi ile yönetilen ülkelerde bu değildir. Görevden alınma nedenleri oy vererek onu makama oturtanlara açıklanmalı, yasa dışı işleri var ise, adli makamlarda hesap vermesi sağlanmalıdır.

Belediye başkanlarının kayıtsız şartsız “Görevi bırak” emrine uymaları  ise burada en düşündürücü olan konudur! Hiç birinin “Neden bırakıyorum görevi, ben halkın oylarıyla geldim. Partimden istifa ederim ama görevimi tamamlarım” dememeleri, diyememeleri ise bir siyasi faciadır!

Şekil, demokratik temayüllere tamamen aykırıdır.

Aynı tarzda başbakanların ve bakanların da görevlerinden uzaklaştırıldığına şahit oluyoruz. Cumhurbaşkanının bir bakanı payladığına ve bakanın ona hiç bir cevap veremediğine de tanık oluyoruz. En son örneği, Ampute Milli Takımımızın şampiyonluğunda “BEŞİKTAŞ’A DA STADI VERDİĞİ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ” diyen bakanın televizyon kameraları önünde Erdoğan tarafından paylanması ve susmasıdır.

Peki bütün bunlar nasıl bir demokrasinin işaretidir?

İşte zurnanın zırt dediği yer de burasıdır. Demokrasilerin benimsedikleri ilkelere göre isimlendirildiğini söylemiştik. Liberal demokrasi, Temsili demokrasi, sosyal demokrasi vesaire.

Peki bu yaşadığımız ortamı nasıl bir demokrasi ile isimlendirmemiz gerekiyor?

Şimdilik AKP Demokrasisi diyoruz.  Tarih, bu yönetim sistemine uygun bir ad zamanla bulacaktır.

Etiketler :
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER