SON DAKİKA

Egeekspress

MARSIN BAŞI YİNE DERTTE!

Bu haber 20 Ekim 2017 - 11:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.
MARSIN BAŞI YİNE DERTTE!

MUSTAFA AKDEMİR

 

Kızıl gezegen olarak bilinen Mars, insanları şaşırtmaya devam ediyor. Hayat bulgularının önemli derecede fazla olması bilim dünyasının ilgisini bu gezegene yönlendirmesine neden olmuştu.  Ancak Mars hakkında daha çok az şey biliyoruz.

Çeşitli mikroorganizmaların yaşadığı varsayılan kızıl gezegende şimdi de yeni keşif bilim dünyasını şaşırttı. ABD Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) “Mars Atmosferi ve Değişen Evrimi” (MAVEN) aracından elde edilen verileri kullanarak yaptığı araştırma, Kızıl Gezegen’in manyetik kuyruğunun, Güneş rüzgarının taşıdığı manyetik sahaların Mars’ın yüzeyinde saklı manyetik alanlarla etkileşim içine girmesiyle oluştuğunu gösterdi.

Science Daily’nin haberine göre araştırmanın bulguları, Utah’ta Amerikan Astronomi Topluluğu Gezegen Bilimleri Bölümü’nün 49’uncu yıllık toplantısında sunuldu.

Ancak bu haber pek de bizim hayallerimiz içinh iyi değil. Bilim adamları, bükülen kuyruğu oluşturan bu etkileşim sürecinin, Mars’ın hali hazırda ince atmosferinin bir bölümünün daha kaybolmasına yol açabileceğine dikkati çekti.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden Gina DiBraccio, Mars’ın manyetik kuyruğunun eşine Güneş Sistemi’nde rastlanmadığını söyledi.

DiBraccio, keşif için “Ne kendine ait manyetik sahaya sahip olmayan gezegen Venüs’te bulunan manyetik kuyruğa ne de Dünya’nın manyetik alanına benziyor.” değerlendirmesini yaptı.

Küresel manyetik sahasını milyarlarca yıl önce kaybettiği ifade edilen Mars’ın yüzeyinde belli başlı bölgelerde saklı “fosil” konumunda manyetik saha kalıntıları bulunuyor.

Aslında yapılan bilimsel çalışmalar bir zamanlar yani 3.7 milyar yıl önce Mars’ın oksjen dolu bir atmosferi olduğunu işaret tediyor. Bununla birlikte Mars’ın bir zamanlar okyanuslarla kaplı olduğundan da şyüphe yok. Peki atmosfere ne oldu? Bilimin elde ettiği veriler gösteriyor ki;

güneş rüzgarları bu atmosferi darmadağın etti, su buharlaştı. Ancak suyun kalıntıları şimdi buzul olarak kutuplarda varlığını sürdürüyor.

DÜNYA’DA HAYATIN KÖKENİ MARS MI?

Önceki yazımda belirttiğim gibi, Mars 4 milyar yıl önce hayata elverişli bir gezegendi. Nitekim Mars atmosferinin Dünya’dan 1,5 milyar yıl önce oksijen içermesinden yola çıkan bir grup araştırmacı, hayatın da önce Mars’ta ortaya çıktığını ve daha sonra göktaşlarıyla Dünya’ya taşındığını düşünüyor.

Bu teoriye göre hepimiz Marslıyız. Milyarlarca yıl önce Mars’tan gelen göktaşlarının taşıdığı mikroskobik canlıların veya hayatın yapıtaşı olan aminoasitleri oluşturan organik bileşiklerin soyundan geliyoruz.

Hepsi bir tarafa Mars’ın incecik atmosferi de şimdi kaybolma noktasında…

 

Etiketler :
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER