SON DAKİKA

Egeekspress

NE ETTİ ŞU DELEGE SİSTEMİ CHP’YE!

Bu haber 28 Kasım 2017 - 8:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.
NE ETTİ ŞU DELEGE SİSTEMİ CHP’YE!

Urla ve Konak kongrelerini yaptı… Ortalık yatıştı gibi görünüyorsa da, birkaç gündür izliyorum; öyle değil!

CHP’nin İzmir siyaseti bakımından, Urla’nın önemini ve orada gelişen olayları birkaç kez ardı arkasına yazmıştım.   Şimdi; yazdıklarımın hepsinin teker teker gerçekleşmiş ve gerçekleşiyor,  olduğunu görüyor ve gülüyorum…

Aslında güldüğüm olay; CHP’nin ağlanacak hali… Bu delege sisteminin CHP’yi  yiyip bitirdiğini bir türlü göremeyenler;  hala bu partiyi karıştırmak üzere programlanmış, partiyi şirketi gibi gören, koltuk ve güç zehirlenmesi yaşayanların aslında farkındalar. İşin garip tarafı da bu zaten.  Bile bile lades…  Delege sisteminin kalkacağı yolunda  Genel Merkez’de bir çalışma olduğunu da söylemeliyim. Ama  geçmiş olsun!

Kongreleri belediye başkan aday adaylarının ve belediye meclis üye aday adaylarının yönlendirdiğini zaten yazmıştım… İşte yerel siyasetin “Ben olmazsam olmaz” cılarının oyunları şimdi apaçık ortaya çıktı…  Urla bir rant merkezidir demiştim ya… Bu rant merkezinden vazgeçmek nedense kimilerine zor geliyor.  Ama siyaset bu olmamalı.

Urla’ya bakacağız… Çünkü en net tablo orada… Ve CHP’nin İzmir’deki  ilk iki kongresinden biri…

Bahri Yalaz “Koltuğu gençlere bırakmak gerekiyor” diyerek yeniden aday olmadı. Ama belediye başkanlığına aday olmak arzusunda.  Yerine kendisine biat edeceğini düşündüğü Hakan Özbadur’u aday gösterdi ki; bunu da haftalar öncesinden yazmıştık.  Bahri Yalaz şu an İl delegesi…   Liste üzerindeki diğer ortaklardan biri Sibel Uyar. Halen belediye başkanı ve aday adayı… Yine aday adaylarından ve liste ortaklarından Murat Gül’ün de eşi Senem Gül Tuncel  il delegesi…  Listenin dördüncü ortağı ise Alaattin Yüksel…  11 il delegesinden 6’sını almış durumda…  Murat Gül ile ortak hareket eden eski Belediye Başkanı ve Milletvekili Bülent Baratılı’nın kızı Burcu Baratalı ilçe yönetimine girdi…  Aslında Bülent Baratalı’nın oğlu Yusuf Baratalı İl delegeliğine adaydı… Anlaşma böyleydi. Ama son dakika birşeyler oldu, Yusuf Baratalı yerine listeye Bülent Baratılı’nın sağ kolu Mehmet Yağcı girdi.

Baratalılar açısından bir siyasi kayıp. Ancak dikkat edin aileler yarışıyor gibi bir kongre bu… Oysa bir siyasi parti değil mi CHP?

Gelelim zurnanın zırt dediği yere…

Urla kongresinde tek liste vardı. Kamuoyunda devler diye bilenenler, aileler, listeye ortak… Rakamlar ise rezalet!

300 delegeli  Urla İlçe kongresinde 198 oy kullanıldı… 18 oy geçersizdi… 180 oyla liste kazandı… Neredeyse yarı yarıya…

Konak’ta da durum hemen hemen aynı. Şakir Başak tek liste ile seçime giriyor, 414 delege var… 214 oy ile seçiliyor… Yarı yarıya…  Alaattin Yüksel de bu listeden il delegesi seçiliyor!  Arapsaçı gibi…

Bu ne anlama geliyor biliyor musunuz?

Delege ağalığının çöktüğü anlamına geliyor… Tabanda bunların hiç birinin karşılığı olmadığı anlamına geliyor. Aslında tümünün CHP’ye değil, kendine çalıştığı anlamına geliyor. Delegenin tam bir değişim istediği anlamına geliyor. Bir anlam daha çıkarttım ben bu işten!

Delege gitsinler listesinin başına Alaattin Yüksel ve Aziz Kocaoğlu’nu koymuş. Alaattin Yüksel kazanmış gibi görünüyorsa da bence tam bir hüsran yaşıyor!  Yani Alaattin’in sihirli lambası kırıldı…  Umutsuz bir vaka olarak Alaattin Yüksel’i  İl Kongresine kadar kırık lambasıyla bir süre daha izleyeceğiz.  Bazı ilçelerde de çünkü onun organizasyonları mevcut!

Kaybedenlere bakalım;

Bahri Yalaz… Gereksiz işbirliklerine girdi.  Siyasete Bülent Baratalı ile başlamıştı, birlikte kaybettiler…

Bu kongrede en az hasarı Sibel Uyar aldı. Kongrede adı vardı ama, kongreye müdahilliğini Alaattin Yüksel yürütüyordu.

Sonuç mu?

Urla’da  Urla doğumlu olmayan bir aday ilçe başkanı oldu… İlk örneği  Mimar Bünyamin Öğünç’tü…  Bu sevindirici…  Ama listedeki fireye bakınca, durum hoş değil… Konak için de aynı şey söz konusu.  Bir olağanüstü kongreyle koltuklarından olma tehlikesi var! Bu riskle görev  yapacaklar!

Bütün bu olayları, gelişmeleri toplayın…

Bu bir komedidir aslında… Konuşun ve gülün!

Ama gülerken şu bilgiyi size vereyim ki; düşünün…

Genel Merkez İl Kongresine müdahil olmayacak… Ama Aziz Kocaoğlu ve Alaattin Yüksel organizasyonlarına çoook mesafeliler!

 

 

 

Etiketler :
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER