SON DAKİKA

Egeekspress

O DA BU OLABİLİR Mİ?

Bu haber 19 Mayıs 2018 - 11:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.
O DA BU OLABİLİR Mİ?

Merak Akşener farkında…

“En çok benden korkuyorlar” diyor!

Haklı…

Daha önce de demiştim;

“İYİ Parti’nin kurulmadığını bir düşünün” diye…

Bu gün AKP iktidarını gönderme umudumuz hiç olmayacaktı, bu gerçek!

Öyleyse; Akşener ve partisi Türkiye için önemli ve gerekli… AKP için büyük tehlike!

Bütün televizyon kanallarının, bütün gazetelerin “Ona yer vermeyin” diye tembihlendiği de ortada…

Devletin televizyonunda bile Akşener sansürü var!

Peki; neye yarar?

Kadın 6 ayda 61 il gezmiş…

Parti’nin sözcüsü Aytun Çıray’la arada bir görüşüyorum… Baba dostumdur… Bazen fikir ayrılıklarına düşmüş olsak da aramızdaki sevgi ve saygı zedelenmedi hiç… Söylediklerinin doğruluğu benim için kesindir!

“Çok baskı var” diyor Çıray…

Baskı medya üzerinde… Hani sıkıysa Meral Akşener ile ilgili bir haber koysunlar; yandılar! O derece…

Ne ki; İYİ Parti’nin mitingleri dolu, coşkulu…

Öte yandan CHP’nin adayı Muharrem İnce; sevildi… Doğrusu halk onu da tuttu… Samimi söylemleriyle ivmesini artırıyor…

 

Ancak; dün Halk TV’ye katılan Akşener’in dile getirdiği bir konuya dikkat çekmek istiyorum!

Dedi ki; “Ne yazık ki; CHP’ye oy vermek istemeyen bir kitle de var”  Bu doğru bir teşhis…

CHP sağ kesimin oyunu almakta zorlanabilir gibi görünüyor! Buna sebep; 1938-1946 yıllarında İnönü iktidarının “TEK ADAM” yönetimi olabilir mi?

Elbette! TEK ADAM rejimleri sıkıntılıdır… İnönü döneminde de halkın çok çektiği gerçeğini bir yana itemeyiz… Hatta, AKP’nin 16 yıldır bu millete yaşattıkları ile CHP’nin Tek Adam yönetiminin (1938-1946) örtüşen çok tarafı var…

Bu konuya iki tarafından bakmalıyız!

Bir: Bu Halk hiçbir zaman TEK ADAM yönetimine sıcak bakmamıştır… Denetimden uzak bir tek kişi yönetimi sonunda evrilerek diktatörlüğe dönüşecektir! İnönü dönemi dendiği zaman, milletin ineğini, atını, alan vergi tahsildarları, vergisini ödeyemeyenlerin taş ocaklarında çalıştırılmaları, hatta Nazi Almanyası’nda olduğu gibi çalışma kampları kurulması (Aşkale) akıllara gelmektedir… Jandarmaların, polislerin korku salmaları, baskılar hatırlanmaktadır…

Bunlar geçmişte kalmıştır…  Kabul ama, halen konuşulan, tartışılan konulardır. Özellikle de AKP’nin bu dönemi eleştiriyor olması tirajikomiktir!

İki: İşe AKP tarafından bakarsak; Bu partinin artık Türkiye’de hiçbir zaman ve hiçbir şekilde iktidara gelemeyeceğini öngörmemiz şaşırtıcı değildir.  Bunun tek sebebi ise, Recep Tayyip Erdoğan’ın sergilediği tutumdur. Özellikle de son 5 yıldır!

  • Öncelikle değiştirmek için büyük çaba sarf ettiği ve kısmen başarılı olduğu parlamenter rejimin yerine yapılandırmaya çalıştığı sistem; bir Tek Adamlık rejimidir. Partisinin içinde ve devlet yapılanmasında Cumhuriyet, Atatürk ve Laiklik karşıtı söylemlerin yoğunluğu halkı rahatsız etmiştir ve bu hal sürmektedir.
  • 24 Haziran baskın seçim kararı, 1946 yılında CHPnin aldığı seçim kararı ile çok benzeşmektedir. CHP’nin içinden çıkan Demokrat Parti’nin bertaraf edilmesini amaçlamakta olduğu hatırlanmaktadır. Bir önemli konu da 1946 seçimlerinin seçimin “Açık oy, gizli tasnif” şeklinde yapılmasıdır. Bu seçim hilesi olarak tarihe geçmiştir ki; AKP’nin de buna benzer faaliyetleri olmuştur. Örneğin 16 Nisan tarihinde yapılan ve Türkiye açısından son derece önemli olan referandumda seçimler bitmek üzere iken, mühürsüz oyların geçerli sayılması, hiçbir şekilde kabul edilir olamamıştır!
  • Erdoğan’ın hakaretamiz konuşmaları, halka sert çıkışlar yapması, hukuku denetimi altına alması, insanların sebepsiz yere hapislere atılması, yargılanması, cezalar alması Türkiye’yi rahatsız etmiş, insanları telefonda bile konuşamaz hale getirmiştir… Bir korku ortamı yaratılmıştır. Sosyal medyadan troller vasıtası ile yapılan tehditler, küfürler de unutulmayacaktır!

Daha bir çok madde sayabiliriz ki; AKP iktidarının olumsuzlukları olarak tarihe geçmiştir… Bütün bunlar AKP’nin oy kaybı sebepleridir ki; henüz ekonomideki gidişatı, inanılmaz savurganlıkları, yolsuzlukları, Suriyelilerin baş tacı edilmesini saymadık bile…

Kısacası, Recep Tayyip Erdoğan (çok zor ama) Cumhurbaşkanı olsa bile, AKP meclis çoğunluğunu asla elde edemeyecektir. Bu da AKP’nin çöküşü, Erdoğan’ın o makamda diken üzerinde oturması anlamına gelecektir. Ve bundan sonra dağılma süreci başlayacaktır.

Şimdi dönelim başa;

Meral Akşener bu gün AKP iktidarının gitmesi konusunda doğan umudun ta kendisidir. Muharrem İnce başarılı bir çıkış yapmış ve ivme kazanmıştır. CHP’ye her ne kadar oy vermeyecek bir kitle olsa bile; ben yine de çok önemli miktarda oy alabileceğini düşünüyorum. Meral Akşener, AKP’den, MHP’den ve CHP’den oy alacaktır.

Şimdi sıkı durun…

Hiçbir anket; şu ortamda doğru seçim sonucunu bulmak için referans olamaz…

Ben diyorum ki;

Bir ihtimal daha var!

Cumhurbaşkanlığı seçiminde  Meral Akşener birinci, Muharrem İnce ikinci, Tayyip Erdoğan üçüncü çıkabilir!

 

Bunu yazın bir kenara…

 

 

 

 

 

Etiketler :
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER