Egeekspress

YENİ İLÇENİN MİMARI HASAN KARABAĞ

YENİ İLÇENİN MİMARI HASAN KARABAĞ
Bu haber 20 Eylül 2018 - 21:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ; İzmir’in başarılı belediye başkanlarından biri… Doğrusunu isterseniz, CHP’nin İzmir’de en başarılı belediye başkanı… En büyük özelliği, açık ve net tavırlı olması.  “Bu adam ne yapacak?” diye düşünmezsiniz. Çünkü düşündüğü neyse, söylediğiyle yaptığı aynı olan bir adam.

Bunları Hasan Karabağ’ı övmek için yazmıyorum.

Doğru olduğu için yazıyorum… Aynı Aziz Kocaoğlu için yazdıklarım, yarın Tunç Soyer için yazacaklarım gibi… Bunlar benim tespitlerim.

Hasan Karabağ, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da sık sık hem de her fırsatta  dile getirdiği gibi, örgüte hakim bir belediye başkanı. Aralarının çok da iyi olmadığını biliyorum veya öyle hissediyorum. Zaten bana göre, Aziz Bey siyaseti bilseydi, İzmir’i çok iyi tanısaydı, Hasan Karabağ’ı el üzerinde tutmasını bilirdi. Bunu yapmadığını görüyorum ama, Karabağ’ın bana göre en ilginç ve belki de en güzel yanı, polemiklere girmiyor olması.

Bildiğiniz gibi, bu yazılar bir röportaj değil. Yani karşılıklı konuşmalarla, soru sorup cevap almak gibi bir eylemimiz yok. Bunu hatırlatmak istiyorum. Bu yazdıklarım sadece benim izlenimlerim. Kabul edersiniz veya etmezsiniz. Muhataplar kabul eder veya etmez… Siyasi görüşlerdir bunlar!

Gelin 2015 CHP İl Kongresini hatırlayalım…

Aziz Kocaoğlu’nun yakın iş ve siyaset arkadaşı, Aziz Kocaoğlu ekibinin vazgeçilmesi Alaattin Yüksel, İzmir İl Başkan adayı… Bütün belediye başkanları Aziz Kocaoğlu’nun ağzının içene bakıyor… Karşısında Nevzat Kavalar var!  Ve Karabağ, açık net tavrını ortaya koyuyor, Kavalar’ı destekliyor. Kavalar’ın bu destekten önce, Alaattin Yüksel’in karşısında ezileceği, çok az oy alacağı düşünülürken Hasan Karabağ’ın ağırlığı ortaya çıkıyor.

Kavalar’ı ezip geçeceğini zanneden Alaattin Yüksel, 7 oy farkla seçimi kazanıyor ama, güçlerinin sanıldığı kadar olmadığı ortaya çıkıyor. Bu galibiyet aslında bir hayal kırıklığı oluyor…

2017 de yapılan kongrede  Hasan Karabağ’ın tavrı değişmiyor. Aslında taraf da olmuyor ama, onun Aziz Bey’in yanında yer almaması, zaten destek vermediği anlamına geliyordu…

2015 kongresinin ardından Bayraklı Belediyesi’nde operasyonlar başlıyor. Bir çok iddia ortaya atılıyor. Hasan Karabağ ise, “Bizim gizlimiz saklımız yok. Burada rüşvet, irtikap  olmaz, yolumuza devam edeceğiz” diyor. İddialar şimdi yargıda. Yargılama bittiğinde bu konunun detaylarını mahkeme dosyasından elbette geniş geniş paylaşacağız. Ama bu gün şu kadarını söyleyebilirim; Soruşturmaları yapan güvenlik görevlilerinin pek çoğu, melanet yuvası FETÖ Örgütüne üye olmaktan yargılanıyorlar.

Şimdi Aziz Kocaoğlu hakkında sorduğumuz soruların aynısını Karabağ için sorup, kendimiz cevaplamaya çalışalım.

Hasan Karabağ gerçek bir CHPli midir?

Hasan Karabağ iyi bir belediye başkanı mıdır?

Birinci sorunun cevabı, “CHP’de iyi bir partili nasıl olur ?”sorusunun cevabının sizce ne olduğuna göre değişebilir.

Malum, bu günlerde kendisinin iyi CHPli olduğunu söyleyenler partinin bölünmesi için ellerinden geleni yapıyorlar. Alınan tepkilere bakıp, sonuçları da değerlendirdiğimizde gördüğümüz gerçek şu: Bölücülük pek prim yapmıyor, bölücüler “iyi bir CHPli” olarak kabul görmüyor.

Hasan Karabağ, gerçek bir CHPli…  Neredeyse çocuk yaşından bu yana CHP’nin içinde. İlkokulu Bayraklı’da okumuş. Lise öğrenimini Mithatpaşa Meslek Lisesinde tamamlamış. Ege Üniversitesi’nde okumuş, Makine mühendisi olmuş ve genç yaşında iş hayatına atılmış.

Siyasi yaşamına bakıldığında, CHP’ye girişi 1980 öncesine tarihleniyor. Partinin gençlik kollarında başladığı kariyerine Gençlik Kolları sekreterliği ile devam etmiş, 1991 yılında Sosyal Demokrat Halkçı Parti’de il yönetim kurulu üyesi olmuştur.

 

1994-1999 yılları arasında Karşıyaka Belediyesi’nde CHP Meclis Üyeliği ve Grup Başkanvekilliği görevlerinde bulunan Karabağ’ın sporla da yakın ilgili olduğu da biliniyor. Bayraklı’nın üçüncü amatör kulübü olan Ceyhan Altınyıldız Spor Kulübü’nü kurmuş ve uzun yıllar başkanlığını yapmıştır.

Gençlerle yakın ve samimi ilişkiler kurduğu biliniyor. Gençlerin dilinden iyi anlayan Hasan Karabağ, CHP’nin geleceğini gençlerde görüyor ve her fırsatta “Artık eskimiş politikaları ve politikacıları bir tarafa bırakarak  genç kadrolarla yürümeliyiz” demekten kendisini alamıyor.

Hasan Karabağ, değişimciliği seviyor ve değişimin gençlerle olacağına inanıyor. Bu nedenle Belediye kadrosunda gençlere sorumluluklar vermekten asla kaçınmıyor.

CHP’nin tüm kadrolarını iyi tanıyan, herkese ismiyle hitap eden Karabağ’ın en büyük özelliği, teşkilatın içinde saygınlığını korumasıdır.

Peki Karabağ iyi bir belediye başkanı mı?

Hasan Karabağ iyi bir belediye başkanı olmasının yanında, yıpratılmaya çalışılan bir isim. Kah Pazar yeri tartışmaları ile haksız hedef haline getirilmesi, kah hakkında yapılan ilginç şikayetler bunu gösteriyor. Ama aslında tüm bu yaşananlar onun daha da güçlenmesini sağladı. Burada önemli ayrıntıyı da dile getirmek gerekiyor. Gerek, Hasan Karabağ’ın belediye binasında görev yapan çalışma arkadaşları, gerekse, belediye işçileri onun yaşadığı güç günlerde hep başkanlarının yanında yer aldı. Bunu nereden biliyoruz? Yaşadık; Adliye koridorlarını dolduran işçiler, eşleri, çoluk çocukları, mesai arkadaşları ona güç vermek için oradaydılar.   Sadece onlar mı? Hayır! CHP’nin ilçe örgütü, CHP’ye gönül vermiş, Hasan Karabağ’a güvenen partili partisiz vatandaşlar da oradaydı.  Hatta İzmir’in çeşitli yerlerinden koşturup gelen insanlar da vardı ki;  bunların Bayraklı ile hiç ilgileri bile yoktu. İşte belki de Belediye başkanı Hasan Karabağ’ın diğerlerinden kendisini ayıran en büyük fark da bu.

Hasan Karabağ ilçenin ilk belediye başkanıdır. Bayraklı’nın ilçe yapıldığı 6 Mart 2008 tarihine kadar ki süreçte de yine Hasan Karabağ’ın önemli katkıları var… Karabağ, Bayraklının ilçe yapılması konusunda ciddi çalışmalar yapmış ve ilk belediye başkanı olarak da seçilmiştir. Bayraklı’nın bir ilçe olarak büyümesi, gelişmesi, 10 sene kadar bir zamana sığmıştır.  Şimdi ise, bu güzel şehrin en nadide ilçelerinden biri olarak yükselişini sürdürüyor!

Ve; Bakın yaptığı değişik röportajlarda Hasan Karabağ, belediye başkanlığı konusunda neler söylüyor? (derleme)

“ Bayraklı yaşayanları, hemşerilerim ilçemin ilk Belediye Başkanı olma onurunu teslim etti bana. Çocukluğumu, gençliğimi geçirdiğim, aile olduğum, yarım asırdır yaşadığım Bayraklı’nın ilk Başkanı olma onuru her şeyin üstünde. Adaylığım süresince de söylediğim gibi hedefim, bu ilçeyi daha yaşanılır kılacak, bu kentin, ülkemizin hatta dünyanın işaret edeceği bir noktaya taşıyabilmek. Dünyaca okunan tarih ve arkeoloji kitaplarında adı geçen Bayraklı, yaşam koşullarının iyileştirilmesini ve diğer beklentilerinin karşılanmasını çoktan hak ediyor aslında.”

 

MÜTHİŞ 29 EKİM KUTLAMALARI

Bayraklı’nın en büyük özelliği Cumhuriyet Bayramı kutlamaları diyebiliriz. Bütün Türkiye’nin zevk ve heyecanla izlediği 29 Ekim kutlamalarını eşi benzeri görülmemiş şekilde gerçekleştirerek günlerce ülke gündeminde kalan Bayraklı Belediyesi, aynı zamanda dünya televizyonlarına da kutlama görüntüleri ile konuk olmayı başarmıştır.

Kutlamaların en büyük özelliği katılımcıların demografik yapısıdır. Türk, Kürt, Alevi, Sunni, demeden 7’den 77’ye, kadın, erkek, çocuk, genç  kocaman bir topluluğun gerçekleştirdiği bu gösteriler tam anlamıyla bir bayram havası estirdi, artık geleneksel bir hal de aldı.   Bu birliktelik, aynı zamanda Kurtuluş Savaşının nasıl kazanıldığının kocaman bir göstergesi olmuştur.

 

İNANANA SAYGI

 

İşbaşına geldiği günden bu yana, ilçede bulunan tüm camilerin temizliklerini, bakımını yaptıran Hasan Karabağ, 29 Eylül günü Aşık Mahzuni Şerif Kültür Merkezi Cem Evi’ni açıyor. Hasan Karabağ’ın her zaman ve her yerde söylediği şu; “Kimseyi inancı ve etnik kökeni ile kimse değerlendiremez. Biz insanın insan olmasına bakıyoruz”

 

Hedef; ticaret, tarih ve turizm kenti Bayraklı..

Hasan Karabağ yaptığı çeşitli söyleşilerde bakın hedeflerini nasıl açıklamış:

 

“Başta inanç ve aidiyet ardından Bayraklılı olma bilinci. Bu temelde ve sosyal belediyecilik anlayışı ile yaratmaya çalıştığım hizmetler, sözünü verdiğim gibi eğitim, sağlık ve birliktelik projeleriyle başladı. Ücretsiz eğitim desteklerimiz, sağlık taramalarımız, şenliklerimiz, tasarruf projelerimiz giderek daha çok Bayraklılı’nın yararlanabileceği kapsama kavuşturulacak. Sadece, -cek/-cak’ların değil, aşama aşama hayat bulan gerçekçi işlerin, projelerin idarecisi, yaratıcısı olmanın daha önemli olduğunu düşünüyorum.Bayraklı, orta vadede kentsel dönüşümünü belli bir aşamaya getirecek, ticaretin ve sosyal yaşamın kalbi olacak. Bunu iyi biliyorum. Smyrna’dan Bayraklı’ya 5 bin yıllık yolculuğun hikayesini barındıran ilçemizin, yaşayanlarıyla birlikte çağdaş, yenilikçi bir yüze kavuşması, turizmin, tarihin merkezi olması hedefiyle çalışmaya devam edeceğiz.”

 

Peki ilçe olmasından bu yana Bayraklı’da neler yapıldı?

 

Çiçeği burnunda ilçe Bayraklı Hasan Karabağ ile büyüdü, gerçekten adından söz ettiren kocaman, modern bir ilçe oldu.  Yeni, modern, vatandaşların rahat ulaşabilecekleri, otomobillerini park ederek belediyede işlerini görebilecekleri modern bir hizmet binası yapıldı. Bu gün Büyükşehir Belediyesi’nin otoparkına otomobil koyamazsınız. Konak Belediyesinin ve diğer belediyelerin otoparklarına da giremezsiniz. İsterseniz deneyin ama, Bayraklı Belediyesi’nde size hemen yer gösterirler ve aracınızı park edip işinizi halledebilirsiniz. Basit gibi görünen bu faaliyet, aslında bir vatandaşı bir çileli durumun içine sokmayan sosyal bir anlayışın göstergesidir.

 

Hasan Karabağ, Büyükşehir Belediyesine aday olmayı arzuluyor mu?

Bilemem… Bu sorunun cevabını beklemek gerek. Ama gerçek olan bir şey var… Hasan Karabağ’ı İzmirli ve örgüt kesinlikle Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görmek istiyor!

 

PAZARTESİ: TUNÇ SOYER

SALI: ABSDÜL BATUR

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
istanbul escort istanbul escort