SON DAKİKA

Egeekspress

İZMİR’İ PARSEL PARSEL SATACAKLAR

Bu haber 02 Ocak 2019 - 18:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.
İZMİR’İ PARSEL PARSEL SATACAKLAR

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ,  geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediyesi aday adaylığından ayrıldığını açıklamıştı.  O gün bu gün belediyenin önünde her gün toplanan İzmirliler, CHP Genel Merkezinin garip tutumunu ve  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu’nu protesto ediyor… İzmirliler Hasan Karabağ’ın aday adaylığından çekilmesinden Genel Merkezi sorumlu tutarlarken,  bilinçli olarak CHP’nin büyük bir yenilgiye sürüklendiğini iddia ediyorlar.

Bu gün yine İzmirliler Bayraklı Belediyesi’nin önünü doldurdular. Karabağ’ı belediyenin önüne çağıran İzmirliler “Bırakma” diye tezahüratta bulununca Karabağ onlara açıklamalar yapmak zorunda kaldı.  Açıklamaları önemli ve sertti…

Karabağ İzmir’i İzmir üzerine oynanan büyük oyunları anlattı, dinleyenler hayrete düştü…

Karabağ’ın altını çizdiği en önemli olay, ağır ceza mahkemesi savcısının “beraat” talep ettiği yargılama ve mahkeme süreciydi. Karabağ, “Kumpası düzenleyenlerin isimlerini teker teker mart ayından sonra kamuoyuna açıklayacağının altını çizdi.

İZMİR MAFYAYA TESLİM EDİLMEK İSTENİYOR!

Karabağ kendisinin aday olup olmadığının hiç önemi bulunmadığını üzerine basarak belirttikten sonra “İzmir’i rantçılar ele geçirmek istiyor. Bunlar mafya gibi çalışıyorlar. Uyanık olun, onları istemediğinizi genel merkeze anlatın” dedi.

Karabağ konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bana hırsız veya rantçı diyemezsiniz. Benim gayretim gariban halkın haklarıdır. İzmir’i İstanbul gibi yapmak istiyorlar. Büyükşehirde de zengine var fakire yok mantığı var. Ben bir çırayı ateşliyorum. İzmirli kentine sahip çıksın.

Belediyelere ihale mafya çeteleri, imar yolsuzluğu ve ruhsat yolsuzluğu çeteleri müdahale ediyor. Belediye hakimiyetini ellerine geçirmek için siyasete müdahale ediyorlar. Bunların partisi yok, her partiye giriyor bu şahıslar. Türkiye hiç olmadığı kadar kötü bir dönemi yaşıyor. Rant çeteleri ve mafyalaşmış gruplar adaleti dışarıda arıyorlar ve siyaset yapan unsurlar maalesef bunların etkisi altında kalıyorlar. 10 yıllık süreç içinde kişiye özel imar plan tadilatı yapılmayan tek belediye Bayraklı Belediyesi’dir. Siyasilerin kolay kolay iş takip edemediği tek belediye Bayraklı Belediyesi’dir. Bunu piyasadaki müteahhitlere sorun: Kimden rüşvet istenmiş, kime fazladan imar verilmiş para istenmiş kimin yolsuzluğuna evet denmiş? (Ben otopark parası vereyim, otoparkı yapmayayım) diyenlerle iş yapılmadı. Böyle şeyler olmadı bizim belediyemizde. Benim tarzda bir adam İzmir’e bir aykırı adam olarak çıktı hep. Kendi partisi için de, diğer cenah için de Nereden yakalayalım da bu adamdan kurtulalım süreci sürüyor. Böyle düşünenlere şöyle söyleyeyim Bir; bana hırsız diyemezsiniz, iki; ihale rantları peşinde koştu diyemezsiniz. İhalelerin yaklaşık maliyetleri ve kar oranları ortadadır. ve imar konusunda, (Şurayı imara açtı, herhangi bir şirkete ilave 15 bin metrekare inşaat izni verdi veya başka bir şirketi Bayraklı’da gözbebeği yaptı) kimse diyemez. İzmir’i İstanbul gibi yapmak istiyorlar” dedi.

FAKİRİ GÖZETEN YOK

Tüm çabasının vatandaşların kazanmasından yana olduğunu dile getiren Karabağ, “Gecekondu sahiplerine hep (evlerinizi satmayın) dedim. Bayraklı Belediyesi’nde biz olmasaydık bu gecekondular talan edilmiş olurdu. Benim öfkem ve gayretim; İzmir’in özellikle kırsalında yaşayan gariban halkın ellerindeki gecekondularına sahip çıkması içindir. Büyükşehir’in bir açılışındaki konuşmamda dedim ki; (Bu sahilde emsal 3,5 yani bin metrekarelik bir arsaya 3 bin 500 metrekare inşaat hakkı veriyorsunuz ama gecekondulardaki, Yamanlar bölgesinde örneğin bin metrekare arsaya, bin metrekare inşaat izni veriyorsunuz. Peki bu arsalar kimlerin? Kumarhaneciler dahil olmak üzere, bütün holdinglerin. Zengine var fakire yok.)

Benim yaptığım imar düzenlemelerinde Adalet Mahallesi, Çay Mahallesi, Tepekule, Manavkuyu’nun bir bölümünü 10 kat yaptık. Ama herkese yaptık. 75 hektarlık alanın tamamı 10 kat oldu. Bu nedenle rüşvet olmadı. Yine aynı şekilde Yamanlar bölgesinde yetiştirebildiğim kadar Büyükşehir’i zorlaya zorlaya orayı da 8-10 kata çıkardık. Uygulamayı şimdi durdurduk. Bu döneme yetişir mi Allah Kerim? Büyükşehirin bu ağırlığıyla biraz zor. Doğançay’ın imarlarını değiştirdik. Bu dağın imarlarını yapamadık. Çünkü burayı kentsel dönüşüm bölgesi ilan ettik. Sonra çalışmaya başladık, bir kanun çıkardılar yetkileri Büyükşehire verdiler. Büyükşehir 2 sene bekledi. Sonra oradaki vatandaşı ikna edemedi. Çünkü bizim gecekondu bölgesi, Karabağlar gibi değil. Orada manzara mı var? Deniz mi var? (Örnekköy yapılsın, Karabağlar yapılsın, vatandaşlar görür, beğenirler buradakiler ikna olur) denildi… Olmaz dedik. Sen orada yaşamadığın için bilmiyorsun. Ben orada yaşadım. İkna olmamakta da haklılar zaten. Değiştirelim imarını dedik bu insanlar kendileri kazansın. Önemli olan vatandaşın gönlüyle istediğini alabilmesidir. Eski imar uygulaması sürüyor. Bir bölümde 4 katlı eski imara göre yeni yapılar yapılıyor. Bu böyle ilerlerse yeni imar da yapılamaz hale gelecek. İzmir’e gelen “İzmir köy gibi” diyor. Evet İzmir köy gibi görünüyor çünkü gecekondular var ve 15 senedir sen değiştirmedin bunu. Zengine var fakire yok”

“İzmirliler kentine sahip çıksın”

 

Belediye binası önünde bir araya gelen vatandaşların İzmir’e örnek olması gerektiğini ifade eden Başkan Karabağ, “Bu tablonun İzmir’e yayılması gerekiyor. İzmir halkının İzmir’e sahip çıkması gerekiyor. İzmir’in başına rant çetelerinin birinin adamının getirilmesine izin vermeyin. Söz konusu olan ben değilim. Gariban İzmirlinin haklarıdır önemli olan. Bunun için topyekün mücadele etmek gerekir. Tek başına Hasan Karabağ’ın mücadelesi yetmiyor. Ben bir çıra yaktım. Siz alevlendirin. İzmir’e Bayraklı’ya sahip çıkın. Bayraklı’nın yolunu bilmeyen adamlar gelip, Bayraklı’dan aday oluyor. Yanında 300-500 kişi çalışan müteahhit aylık maaşı 10 bin lira olan belediyeye neden aday olmak istiyor? Meseleye böyle bakın” dedi.

Bayraklı Belediye Binası’nın büyük bölümünün belediye kaynaklarıyla yapıldığını dile getiren ve bu konudaki söylentilerin gerçeği yansıtmadığını anlatan Karabağ, “Bu belediye binası 53 milyon liraya mal oldu. 8 milyonunu büyükşehir belediyesi, 3,5 milyon lirasını da istimlak için valilik verdi. Onun dışındaki bütün harcama Bayraklı Belediyesi’nin kendi imkanlarıyla yapıldı.

Karabağ İzmir’i parsel parsel satmak isteyenlerin belediye koltuklarını ele geçirme çabasının önemini anlattı. “Provayı yaptılar, İzmir halkını kandırdılar. Artık bu kandırmacanın bu rant ahlaksızlığının bitmesi gerekiyor” dedi.

Büyük bir grup ise İzmir’den Ankara’ya hareket etti. İzmirliler, CHP önünde de protesto gösterileri yapacakları belirtildi.

reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER